Klub Melomana skupia osoby zainteresowane systematycznym udziałem w koncertach symfonicznych, organizowanych przez Filharmonię Dolnośląską oraz inne instytucje muzyczne.
Gremium powstało spontanicznie, jeszcze w połowie lat 80. XX wieku przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, a jego celem było wsparcie inicjatywy budowy nowej sali koncertowej i dalszego rozwoju orkiestry. To właśnie melomani skutecznie wspomagali muzyków i dyrekcję Filharmonii w wieloletnich zabiegach o wybudowanie nowej sali koncertowej, którą otwarto w styczniu 2002 roku. Lepsze warunki pracy i odbioru muzyki zaowocowały dynamicznym rozwojem tej instytucji, dzięki czemu zyskała ona rangę jednej z pierwszych instytucji na Dolnym Śląsku w zakresie popularyzacji życia muzycznego.
Pod koniec 1999 roku, na wniosek Filharmonii, Klub Melomana przekształcono w Towarzystwo Miłośników Muzyki, z kontynuującym działalność prezesem – Józefem Sukniewiczem, które w ramach swoich działań miało ubiegać się w Ministerstwie Kultury m.in. o dodatkowe środki finansowe na umuzykalnienie dzieci i młodzieży. Po jednym udanym przedsięwzięciu, zmiana ustawy o stowarzyszeniach, uniemożliwiła Towarzystwu bezpośrednie przekazywanie funduszy na podobne cele.
Stowarzyszenie nadal funkcjonowało samodzielnie na podstawie zatwierdzonego statutu – wyłącznie na podstawie składek członkowskich, aby pod koniec 2016 roku powrócić do pierwotnej formy organizacyjnej. Klub Melomana (1983-1999), następnie Towarzystwo Miłośników Muzyki (1999-2016) i znów Klub Melomana (2016-do dziś), skupia miłośników muzyki, którzy uczestniczą z entuzjazmem w tworzeniu i rozwoju kultury muzycznej pod Karkonoszami.
Przetrwanie i rozkwit społecznego zgromadzenia melomanów oraz jego rozwój zawsze miały charakter edukacyjny. Szły w parze z osiągnięciami Filharmonii w Jeleniej Górze, której artystyczne wzrastanie w prezentowaniu sztuki muzycznej przyciągało i nieustannie przyciąga coraz liczniejszych odbiorców koncertów (od kameralnych, po symfoniczne i typowo rozrywkowe), a tym samym i systematycznych klubowych spotkań miłośników muzyki. Są one organizowane pomiędzy poszczególnymi koncertami z udziałem osobowości muzycznych – dyrygentów, solistów i instrumentalistów. To oni właśnie stanowią walor przedkoncertowych spotkań, opowiadając o swych osiągnięciach i planach artystycznych, a także o kompozycjach wykonywanych podczas piątkowych koncertów. Część spotkań poświęconych jest popularyzacji poszczególnych instrumentów, które prezentują koncertmistrzowie i prowadzący grup, najczęściej będący też jednocześnie pedagogami w obu miejscowych szkołach muzycznych.
W taki sposób melomani jeleniogórscy coraz aktywniej uczestniczą w rozwoju życia muzycznego regionu i działalności Filharmonii mając do dyspozycji jeszcze jedną możliwość spędzania wieczoru w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.
Co ciekawe – do gremium, będącego swoistym ewenementem na mapie muzycznej kraju (utrzymującego się wyłącznie ze składek członkowskich), przystępują coraz młodsi wiekiem melomani, przy czym ewentualni kandydaci muszą wykazać się systematycznym uczestnictwem w koncertach i spotkaniach klubowych, organizowanych społecznie – średnio dwa razy w kwartale. Ich program uzależniony jest zawsze od atrakcji programowych jeleniogórskiej Filharmonii w poszczególnych sezonach koncertowych.
Działalność Klubu Melomana zawsze życzliwie wspierali dyrektorzy Filharmonii: Stefan Strahl z Heleną Stańczyk, Zuzanna Dziedzic, Tomasz Janczak. Obecnie, nowy dyrektor Filharmonii, Marek Wroniszewski również bardzo dobrze współpracuje z Klubem otaczając go dużą troską.
Soliści i dyrygenci koncertujący gościnnie w Jeleniej Górze wielokrotnie podkreślają, że inne instytucje tego rodzaju w Polsce mogą zazdrościć Filharmonii Dolnośląskiej takiego Klubu Melomana.
Zainteresowanych informujemy, iż spotkania z artystami, są otwarte dla wszystkich i odbywają się w Sali Lustrzanej w Filharmonii w wybrane czwartki o godz. 17.00.
Wszystkich chętnych zapraszamy na popołudniową kawę i ciekawe spędzenie wieczoru.
Prezes
Józef Sukniewicz